Jazz a slovenskí básnici smerujú do lavíc

Jazz a slovenskí básnici smerujú do lavíc

František Báleš ansámbel je zoskupenie vynikajúcich jazzových hudobníkov, milovníkov poézie, ktorí sa okrem koncertnej a štúdiovej práci venujú aj edukačnej činnosti. V marci tohto roku sa po prestížnom ocenení Radio Head Awards za album Sonety (hudba na texty poézie P. O. Hviezdoslava) pustili do vzdelávania študentov na stredných školách s projektom „S Hviezdoslavom do lavíc“. V mesiaci november pripravujú sériu ďalších štyroch koncertov, tentokrát v priestoroch základných umeleckých škôl v Bratislave a okolí.

Projekt s názvom „Jazz a slovenskí básnici“, predstavuje prienik medzi slovenskou poéziou a jazzom. Ponúka alternatívnu formou vzdelávania v oblasti hudby a literatúry, ktorej cieľom je predstaviť jazz ako atraktívny hudobný žáner so svojimi bohatými harmonickými, rytmickými a melodickými možnosťami. Netradičným spôsobom spracované umelecké slovo Jána Kostru, Jána Smreka, Rudolfa Dilonga, Hviezdoslava a ďalších bardov slovenskej poézie, prináša atraktívnu podobu prezentácie dvoch umeleckých oblastí – hudby a literatúry. Napohľad zložitá poézia najväčšieho slovenského básnika, či verše neskorších predstaviteľov slovenskej poézie sa stávajú v spojení s možnosťami a krásou jazzovej hudby v podobe piesní prístupnejšími.

Súčasťou koncertov na ktorých môžu poslucháči nahliadnuť do tvorby skladieb na ďalší pripravovaný album ansámblu, je aj prednáška autora o kompozičných postupoch a možnostiach v spojení s umeleckým textom.
 
Vstup na podujatie, ktoré je určené nielen žiakom a pedagógov základných umeleckých škôl, ale aj širokej verejnosti, je voľný!
 
 
Účinkujú:
 
Matúš Uhliarik – spev
 František Báleš – klavír a autor hudby
 Vladimír Máčaj – kontrabas
 Juraj Šušaník – bicie nástroje
Miesta a termíny koncertov:
 
 
2.11. o 18.00 hod. ZUŠ Jána Albrechta, Topoľčianska 10, Petržalka
 
10.11. o 18.00 hod. ZUŠ Istrijská 22, Devínska Nová Ves
 
15.11. o 18.00 hod. ZUŠ Štefánikova 27, Ivanka pri Dunaji
 
16.11. o 17.00 hod. ZUŠ Eugena Suchoňa, ulica M. R. Štefánika 10, Pezinok
 
 
Projekt vznikol s podporou Bratislavského samosprávneho kraja.
 
 
 Autor: Dávid Oláh | jazz.sk
Tlačová správa
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK