Alan Bartuš predstaví svoj prvý sólový album už koncom februára

Alan Bartuš predstaví svoj prvý sólový album už koncom februára

Nahrávanie slovenského jazzu zažíva svoju renesanciu. Na hudobné pulty sa dostáva výnimočná novinka mladého umelca, cenami ovenčeného virtuózneho pianistu Alana Bartuša. Tentokrát ide o vlastnú nahrávku SOLOLOGY, ktorou sa môže hudobnej obci pochváliť vydavateľstvo Hudobný fond.

Tento album Alan verejne predstaví dňa 22. februára 2023 o 19:00h v malom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu. Predstavením ho bude sprevádzať uznávaný saxofonista Nikolaj Nikitin.

 
„Alanova sólová nahrávka je brilantným, farebne bohatým zážitkom z počúvania. Jeho osobný harmonický a moderný jazyk opisuje jeho vášeň k hudbe. Keď počúvam jeho vplyvy, oceňujem ich individuálny prístup s jedinečnými prvkami, odvodenými z jeho kultúry a modernej klasickej hudby. Je potešením počuť mladý talent s takým vyspelým hlasom. Gratulujem!“, vyjadril sa k albumu legendárny Jerry Bergonzi, považovaný za jedného z najlepších jazzových umelcov sveta.
 
Klavírista a skladateľ Alan Bartuš, pochádzajúci z významnej hudobníckej rodiny v Lučenci (otec Štefan je etablovaným kontrabasistom v Európe), je mimoriadnym zjavom na poli domácej i rakúskej jazzovej scény. Vyštudoval klasický klavír na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave a jazzový klavír na MUK University vo Viedni. Disponuje cenami z rôznych domácich aj zahraničných klavírnych súťaží vo vážnej hudbe. Napriek mladému veku sa poslucháčom stihol okrem živých koncertov predstaviť aj na rôznych albumoch s poprednými umelcami, ako Nina Berglová/Štefan Bartuš – Inou krajinou, Nové tváre slovenského jazzu či Alan&Štefan Bartus Trio – Connectivity. Podieľal sa tiež na nahrávkach, ktoré budú vydané čoskoro – projekt Lukáša Oravca spolu s jedným z najlepších saxofonistov sveta Jerrym Bergonzim a taktiež projekt Martk (l)Xperiment, spolu s držiteľom cien Grammy Timom Armacostom. Ide o mimoriadne skúsenosti pre 21-ročného umelca, ktorého prizvania k spoluprácam sú zároveň ďalším potvrdením jeho talentu a kvalít. V roku 2017 získal so svojím Triom (J. Valíček, M. Štubniak) absolútne víťazstvo súťaže Jazz Start Up a v súťaži Nové tváre slovenského jazzu je mu udelená Cena za presvedčivý inštrumentálny výkon. V roku 2022 sa stáva víťazom klavírnej súťaže Excellence Piano Awards a prestížnej súťaže Austrian Ö1 Jazz Prize. Úspech ho katapultuje na jednu z najprestížnejších jazzových škôl na svete Manhattan School of Music v New Yorku. Raketový štart mladého hudobníka a skúsenosti z koncertných pódií i nahrávacích štúdií prirodzene vyústili do túžby po čisto sólovej nahrávke. Tento rok tak prichádza s vlastným albumom SOLOLOGY, ktorého vznik bol motivovaný tvorbou velikánov, akými sú Keith Jarrett, Herbie Hancock, Chick Corea či Kenny Kirkland. 
Nahrávka dokonale zúročuje Alanove štúdiá klasickej hudby s jazzovou improvizáciou. Pred poslucháčov tak predstupuje s vyzretou nahrávkou plnou majstrovskej techniky, hlbokej znalosti melódie, harmonických postupov, bohatej rytmickej nezávislosti a v neposlednom rade improvizácie. „Je pozoruhodné, že Alan už vo veku 21 rokov stelesňuje vlastnosti zrelého jazzového umelca na Newyorskej scéne. Melodická invencia? Harmonická predstavivosť? Rytmické majstrovstvo? To všetko je v ňom už hlboko zakorenené. Pridajte k tomu zdravý rešpekt k tradícií akustického jazzu s ochotou porušiť pravidlá a vydať sa na dobrodružnú cestu. Som si istý, že Alanova nová nahrávka je prvou z dlhej diskografie, ktorá bude reflektovať dielo nového vzrušujúceho hudobného hlasu,“ zhodnotil špičkový saxofonista Tim Armacost. 
 
Bartuš sa však neprezentuje len ako talentovaný klavirista a improvizátor, ale aj ako skladateľ. Album prináša poslucháčom desať autorských skladieb, ktoré sú ovplyvnené autorovou životnou skúsenosťou a z nej plynúcou životnou filozofiou. Ako sám klavirista uvádza, prostredníctvom svojej hudby sa snaží o odovzdanie posolstva lásky, pochopenia, tolerancie a božej energie. „Prosím o mier a vieru v Boha, ktorý mi dal dar hudby a talent. Prajem si, aby moja hudba šírila medzi ľuďmi pokoj, lásku a mier. Hudba je moje životné posolstvo. Som misionár s hudbou v srdci,“ uzatvára Bartuš. Krst nového albumu sa uskutoční v Slovenskom Rozhlase 22. februára. Súčasťou uvedenia nahrávky do života bude aj živý koncert, ktorým Alan Bartuš oslávi svoje 22. narodeniny. Garantom a zároveň krstným otcom albumu sa stane slovenský jazzový saxofonista Nikolaj Nikitin. Album Alan Bartuš – SOLOLOGY vychádza vo vydavateľstve Hudobný fond. 
 
Album si môžete vypočuť tu:
 
Vstupenky na koncert môžete zakúpiť tu:
https://www.ticketportal.sk/event/Alan-Bartus-Solo-piano
 
Zdroj: Hudobný fond (www.hf.sk)  & Dávid Oláh (jazz.sk)
Tlačová správa